Søg: 

Nikoline Liv Andersen
Langsomt siver det gennem mine hænder

SIDSTE CHANCHE

Lørdag d. 19. november - søndag d. 5. februar

Nikoline Liv Andersen er uddannet beklædnings­designer fra Danmarks Designskole i 2006. Hun arbejder i grænselandet mellem mode og kunst, kombinerer materialer som pels og plastik i overraskende kreationer og udstiller det i dramatiske iscenesættelser med lys og lyd.

Læs mere her

Opgaver til børnehavebørn og undervisningsmateriale til skoler kan hentes gratis ved museets skranke.


Nyt værk af Erik A. Frandsen

Horsens Kunstmuseum har netop modtaget en uventet gave fra Inge og Asker Larsens Fond til Støtte af Almennyttige Formål: Erik A. Frandsens omfattende værk 'Between Memory and Theft' fra 2011. Værket måler 18 x 1,4 m og er støbt i fiberbeton. 
'Between Memory and Theft' kan opleves på museet fra torsdag d. 5. januar. .


Kunstnerrollen og den skabende proces
Tirsdag d. 27. december - søndag d. 26. februar

I museets største sal viser vi udstillingen 'Kunstnerrollen og den skabende proces'. Udstillingen byder på en række værker fra museets faste samling samt enkelte udlån. Flere af værkerne er nyerhvervelser, som museet aldrig har udstillet før. Kunstnere som Nina Sten-Knudsen, Christian Lemmerz, Michael Kvium, Sophia Kalkau, Morten Buch og Bent Riis er repræsenteret med malerier, tegninger, fotografier og skulpturer, der alle handler om dét at være kunstner og skabe kunst.